Allokeringsstruktur

Tokenomics

EnergieMIND (ENM)-udbud og allokeringskategorier. Endelige allokeringsprocentdele afventer officiel offentliggørelse.

Risikomeddelelse: ENM er ikke en investeringsanbefaling, finansielt produkt, værdipapirtilbud eller instrument med garanteret afkast. Tokenomics-information udgør ikke et løfte om værdi, afkast eller værdistigning.
ParameterVærdiStatus
Samlet udbud50.000.000.000 ENM Bekræftet

Allokeringskategorier.

30% + 20% + 15% + 10% + 8% + 7% + 5% + 5% = 100%.

KategoriBeskrivelseAllokering
ENM Forhåndssalg Early Investor 8% + Økosystemadgang 5% + Private Sale 7% + Public Presale 10%. 30%
Utility-allokering Tokens reserveret til økosystemets utility-funktioner, operationel deltagelse og tjenestekoordinering i EnergieMIND-netværket. 20%
Økosystemreserve Reserve til langsigtet økosystemudvikling, partnerskaber og strategiske koordineringsaktiviteter. 15%
Treasury Operationel treasury til økosystemvedligeholdelse, udvikling og infrastrukturstøtte. 10%
Likviditet Allokering til markedsliquiditetsforsyning, når det er relevant og officielt annonceret. 8%
Grundlægger / Team-lås Team- og grundlæggerallokeringer med låseplaner og vesting-vilkår, der skal offentliggøres. 7%
Community / Partnerprogrammer Allokeringer til community-initiativer, partneronboarding og pilotdeltagelsesprogrammer. 5%
Migreringsreserve Reserve til fremtidig EnteleKRON mainnet-migreringstilpasning og cross-chain utility-overgang. 5%

Vesting

Common TGE / distribution activation clock. Vesting controls token release timing only and does not guarantee price, liquidity, listing, utility or return.

KategoriTGEVesting
Early Investor10% TGE90% / 18m
Økosystemadgang15% TGE85% / 12m
Private Sale15% TGE85% / 12m
Public Presale20% TGE10% × 8

Allocation vesting standard

ENM follows the ENK-aligned long-term release standard for ecosystem, treasury, team, liquidity, community and migration allocations.

AllocationTGECliffVestingRelease model
Utility Allocation0%0m48mcontrolled linear ecosystem utility release
Ecosystem Reserve0%0m48mcontrolled ecosystem development and strategic partnership release
Treasury0%0m60mcontrolled treasury release over 48–60 months; CoinGecko standard uses 60 months
Liquidity0%0m24mno fixed TGE tranche; released only as required under approved liquidity arrangements
Founder / Team Lock0%18m48m18-month cliff followed by 48-month linear vesting
Community / Partner Programs0%0m36mcontrolled monthly or milestone-based release over 36 months
Migration Reserve0%0m60mreserved for future EnteleKRON migration; no automatic TGE release; controlled over up to 60 months or migration milestones

Canonical ENM allocation approved 6 October 2026. Presale 30%, Utility 20%, Ecosystem Reserve 15%, Treasury 10%, Liquidity 8%, Founder / Team Lock 7%, Community / Partner Programs 5%, Migration Reserve 5%. Total: 100%.

Risikomeddelelse: Kryptoaktiver er højrisiko og kan miste værdi. Regulatoriske, tekniske, likviditets-, markeds- og operationelle risici gælder. Læs fuld risikomeddelelse →