Allokaatiorakenne

Tokenomics

EnergieMIND (ENM)-tarjonta ja allokaatiokategoriat. Lopulliset allokaatioprosenttiosuudet odottavat virallista julkaisua.

Riskivaroitus: ENM ei ole sijoitus suositus, rahoitustuote, arvopaperitarjonta tai taattu tuotto -instrumentti. Tokenomics-tiedot eivät muodosta lupausta arvosta, tuotosta tai arvonnoususta.
ParametriArvoTila
Kokonaistarjonta50 000 000 000 ENM Vahvistettu

Allokaatiokategoriat.

30% + 20% + 15% + 10% + 8% + 7% + 5% + 5% = 100%.

KategoriaKuvausAllokaatio
ENM Ennakkomyynti Early Investor 8% + Ekosysteemipääsy 5% + Private Sale 7% + Public Presale 10%. 30%
Utility-allokaatio Tokenit varattu ekosysteemin utility-toiminnoille, operatiiviselle osallistumiselle ja palvelukoordinoinnille EnergieMIND-verkostossa. 20%
Ekosysteemivara Vara pitkän aikavälin ekosysteemin kehitykseen, kumppanuuksiin ja strategisiin koordinointitoimiin. 15%
Treasury Operatiivinen treasury ekosysteemin ylläpitoon, kehitykseen ja infrastruktuuritukeen. 10%
Likviditeetti Allokaatio markkinalikviditeetin tarjoamiseen, kun sovellettavissa ja virallisesti ilmoitettu. 8%
Perustaja / Tiimilukko Tiimi- ja perustajaallokaatiot lukitus aikatauluilla ja vesting-ehdoilla, jotka julkaistaan. 7%
Yhteisö / Kumppaniohjelmat Allokaatiot yhteisöaloitteisiin, kumppanien onboardingiin ja pilottiosallistumisohjelmiin. 5%
Siirtovara Vara tulevaan EnteleKRON mainnet -siirron kohdistukseen ja cross-chain utility -siirtymään. 5%

Vesting

Common TGE / distribution activation clock. Vesting controls token release timing only and does not guarantee price, liquidity, listing, utility or return.

KategoriaTGEVesting
Early Investor10% TGE90% / 18m
Ekosysteemipääsy15% TGE85% / 12m
Private Sale15% TGE85% / 12m
Public Presale20% TGE10% × 8

Allocation vesting standard

ENM follows the ENK-aligned long-term release standard for ecosystem, treasury, team, liquidity, community and migration allocations.

AllocationTGECliffVestingRelease model
Utility Allocation0%0m48mcontrolled linear ecosystem utility release
Ecosystem Reserve0%0m48mcontrolled ecosystem development and strategic partnership release
Treasury0%0m60mcontrolled treasury release over 48–60 months; CoinGecko standard uses 60 months
Liquidity0%0m24mno fixed TGE tranche; released only as required under approved liquidity arrangements
Founder / Team Lock0%18m48m18-month cliff followed by 48-month linear vesting
Community / Partner Programs0%0m36mcontrolled monthly or milestone-based release over 36 months
Migration Reserve0%0m60mreserved for future EnteleKRON migration; no automatic TGE release; controlled over up to 60 months or migration milestones

Canonical ENM allocation approved 6 October 2026. Presale 30%, Utility 20%, Ecosystem Reserve 15%, Treasury 10%, Liquidity 8%, Founder / Team Lock 7%, Community / Partner Programs 5%, Migration Reserve 5%. Total: 100%.

Riskivaroitus: Krypto-omaisuudet ovat korkean riskin ja voivat menettää arvonsa. Sovellettavissa ovat sääntely-, tekniset, likviditeetti-, markkina- ja operatiiviset riskit. Lue täydellinen riskivaroitus →