Structura alocării

Tokenomică

Oferta de token ENM și categoriile de alocare. Procentele finale de alocare așteaptă publicarea oficială.

Notificare de risc: ENM nu este o recomandare de investiții, un produs financiar, o ofertă de titluri de valoare sau un instrument cu randament garantat. Informațiile despre tokenomică nu constituie o promisiune de valoare, randament sau apreciere.
ParametruValoareStare
Ofertă totală50,000,000,000 ENM Confirmat

Categorii de alocare.

30% + 20% + 15% + 10% + 8% + 7% + 5% + 5% = 100%.

CategorieDescriereAlocare
Prevânzare ENM Early Investor 8% + Acces la ecosistem 5% + Private Sale 7% + Public Presale 10%. 30%
Alocare utilitară Tokenuri rezervate pentru funcțiile utilitare ale ecosistemului, participarea operațională și coordonarea serviciilor în rețeaua EnergieMIND. 20%
Rezervă ecosistem Rezervă pentru dezvoltarea pe termen lung a ecosistemului, parteneriate și activități strategice de coordonare. 15%
Trezorerie Trezorerie operațională pentru întreținerea ecosistemului, dezvoltare și suport infrastructură. 10%
Lichiditate Alocare pentru furnizarea de lichiditate pe piață, când este aplicabil și anunțat oficial. 8%
Blocare fondator / echipă Alocările echipei și fondatorilor sunt supuse programelor de blocare și termenilor de vesting de publicat. 7%
Programe comunitate / parteneri Alocări pentru inițiative comunitare, onboarding parteneri și programe de participare pilot. 5%
Rezervă migrare Rezervă pentru alinierea viitoare a migrării la mainnetul EnteleKRON și tranziția utilității cross-chain. 5%

Vesting

Common TGE / distribution activation clock. Vesting controls token release timing only and does not guarantee price, liquidity, listing, utility or return.

CategorieTGEVesting
Early Investor10% TGE90% / 18m
Acces la ecosistem15% TGE85% / 12m
Private Sale15% TGE85% / 12m
Public Presale20% TGE10% × 8

Allocation vesting standard

ENM follows the ENK-aligned long-term release standard for ecosystem, treasury, team, liquidity, community and migration allocations.

AllocationTGECliffVestingRelease model
Utility Allocation0%0m48mcontrolled linear ecosystem utility release
Ecosystem Reserve0%0m48mcontrolled ecosystem development and strategic partnership release
Treasury0%0m60mcontrolled treasury release over 48–60 months; CoinGecko standard uses 60 months
Liquidity0%0m24mno fixed TGE tranche; released only as required under approved liquidity arrangements
Founder / Team Lock0%18m48m18-month cliff followed by 48-month linear vesting
Community / Partner Programs0%0m36mcontrolled monthly or milestone-based release over 36 months
Migration Reserve0%0m60mreserved for future EnteleKRON migration; no automatic TGE release; controlled over up to 60 months or migration milestones

Canonical ENM allocation approved 6 October 2026. Presale 30%, Utility 20%, Ecosystem Reserve 15%, Treasury 10%, Liquidity 8%, Founder / Team Lock 7%, Community / Partner Programs 5%, Migration Reserve 5%. Total: 100%.

Notificare de risc: Activele cripto sunt cu risc ridicat și pot pierde valoare. Se aplică riscuri de reglementare, tehnice, de lichiditate, de piață și operaționale. Citește notificarea completă de risc →