Allokeringsstruktur

Tokenomics

EnergieMIND (ENM)-tillgång och allokeringskategorier. Slutliga allokeringsprocentsatser väntar på officiell publicering.

Riskmeddelande: ENM är inte en investeringsrekommendation, finansiell produkt, värdepapperserbjudande eller instrument med garanterad avkastning. Tokenomics-information utgör inte ett löfte om värde, avkastning eller värdestegring.
ParameterVärdeStatus
Total tillgång50 000 000 000 ENM Bekräftad

Allokeringskategorier.

30% + 20% + 15% + 10% + 8% + 7% + 5% + 5% = 100%.

KategoriBeskrivningAllokering
ENM Försäljning Early Investor 8% + Ekosystemåtkomst 5% + Private Sale 7% + Public Presale 10%. 30%
Utility-allokering Tokens reserverade för ekosystemets utility-funktioner, operativt deltagande och tjänstekoordinering inom EnergieMIND-nätverket. 20%
Ekosystemreserv Reserv för långsiktig ekosystemutveckling, partnerskap och strategiska koordineringsaktiviteter. 15%
Treasury Operativ treasury för ekosystemunderhåll, utveckling och infrastrukturstöd. 10%
Likviditet Allokering för marknadslikviditetsförsörjning när tillämpligt och officiellt meddelat. 8%
Grundare / Team-lås Team- och grundarallokeringar med låsscheman och vesting-villkor som ska publiceras. 7%
Community / Partnerprogram Allokeringar för community-initiativ, partneronboarding och pilotdeltagandeprogram. 5%
Migreringsreserv Reserv för framtida EnteleKRON mainnet-migreringsanpassning och cross-chain utility-övergång. 5%

Vesting

Common TGE / distribution activation clock. Vesting controls token release timing only and does not guarantee price, liquidity, listing, utility or return.

KategoriTGEVesting
Early Investor10% TGE90% / 18m
Ekosystemåtkomst15% TGE85% / 12m
Private Sale15% TGE85% / 12m
Public Presale20% TGE10% × 8

Allocation vesting standard

ENM follows the ENK-aligned long-term release standard for ecosystem, treasury, team, liquidity, community and migration allocations.

AllocationTGECliffVestingRelease model
Utility Allocation0%0m48mcontrolled linear ecosystem utility release
Ecosystem Reserve0%0m48mcontrolled ecosystem development and strategic partnership release
Treasury0%0m60mcontrolled treasury release over 48–60 months; CoinGecko standard uses 60 months
Liquidity0%0m24mno fixed TGE tranche; released only as required under approved liquidity arrangements
Founder / Team Lock0%18m48m18-month cliff followed by 48-month linear vesting
Community / Partner Programs0%0m36mcontrolled monthly or milestone-based release over 36 months
Migration Reserve0%0m60mreserved for future EnteleKRON migration; no automatic TGE release; controlled over up to 60 months or migration milestones

Canonical ENM allocation approved 6 October 2026. Presale 30%, Utility 20%, Ecosystem Reserve 15%, Treasury 10%, Liquidity 8%, Founder / Team Lock 7%, Community / Partner Programs 5%, Migration Reserve 5%. Total: 100%.

Riskmeddelande: Kryptoassets är högrisk och kan förlora värde. Regulatoriska, tekniska, likviditets-, marknads- och operativa risker gäller. Läs fullständigt riskmeddelande →